Dlaczego firmy tak chętnie zatrudniają Ukraińców?

Zatrudnianie osób z Ukrainy stało się dość powszechne. Według niektórych statystyk, Ukraińcy stanowią aż 85% cudzoziemców zatrudnianych w Polsce i wszystko wskazuje na to, że te liczby jeszcze wzrosną. Eksperci rynku pracy prognozują, iż co druga firma, która aktualnie nie zatrudnia Ukraińców, wkrótce zmieni zdanie. Można zatem zadać sobie pytanie – dlaczego zatrudnianie Ukraińców staje się tak popularne?

Ukraińcy w Polsce – kiedyś i dziś

Jeszcze kilka lat temu wśród niektórych pracodawców panowało mało pozytywne przekonanie, iż Ukraińcy czy inny pracownicy ze Wschodu stanowią swego rodzaju dodatkową siłę roboczą. Obecnie coś takiego nie ma już miejsca – przeciętna firma zatrudnia Ukraińców bardzo chętnie i bez żadnych uprzedzeń. Szczególnie w zawodach deficytowych na polskim rynku, pracownicy ze Wschodu są niezwykle cenni. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej wielu naszych rodaków wyemigrowało na Zachód w poszukiwaniu lepszej pracy, pozostawiając aktualne stanowiska bez odpowiednich zastępców. Popularność niektórych zawodów (szczególnie tych dotyczących pracy fizycznej) również spadła, a o dobrze wyszkolonego spawacza czy budowniczego nie jest łatwo. Pracodawcy deklarują, że coraz trudniej jest znaleźć odpowiednio wykwalifikowaną osobę na większość stanowisk – a nawet gdy się to udaje, pracownicy bardzo często oczekują wyższych stawek, niż pracodawca jest skłonny im zapłacić. Mając na uwadze aktualną sytuację na polskim rynku pracy, gdy bezrobocie spada a coraz więcej zawodów można określić jako deficytowe – pracownicy z Ukrainy czy innych państw Europy Wschodniej mają możliwość zapełnienia tej luki na rynku pracy. Nic zatem dziwnego, że przeciętna polska firma zatrudnia Ukraińców coraz częściej. Zdarza się, że nawet w renomowanych polskich firmach, blisko połowa pracowników to Ukraińcy.

Przeciętny Ukrainiec w Polsce

Według danych statystycznych z 2016 roku, mężczyźni z Ukrainy przyjeżdżają do Polski częściej niż kobiety. Większość imigrantów stanowi młodzież do 25 roku życia oraz osoby starsze, powyżej 45 roku życia. Coraz częściej są to również pracownicy ze wschodniej Ukrainy – szczególnie porównując dane sprzed roku 2014 a aktualnymi statystykami.

Tymczasowo czy na stałe?

Praca w Polsce nie jest już dla Ukraińców pracą tymczasową. Wielu pracowników z Ukrainy ceni polskie warunki pracy, oraz planuje zamieszkać w naszym kraju na stałe. Przeczy to nieco stereotypowemu podejściu do Ukraińców jako pracowników “dorywczych”. Co więcej, Ukraińcy cieszą się reputacją niezwykle pracowitych ludzi. Zdarza się że pracują dłużej i więcej niż Polacy – a to głównie dlatego iż praca wyznacza aktualnie ich tryb życia. Pracownik z Ukrainy przyjechał do Polski aby zarobić – i udowadnia to swoim zaangażowaniem, co spotyka się z dużą aprobatą pracodawców, a firmy zatrudniają Ukraińców coraz chętniej. Co jednak Ukraińcy robią z zarobioną pensją? Bardzo często po prostu przesyłają ją do rodziny, która pozostała na Ukrainie – podobnie jak nasi rodacy przesyłają część zarobków z zagranicy do kraju, aby wesprzeć finansowo swoich bliskich.
TOP