Firma zatrudnia Ukraińców – co trzeba wiedzieć?

Przedsiębiorstwa, które mają problem ze znalezieniem pracowników w Polsce, mogą powierzyć obowiązki na wolnych stanowiskach osobom pochodzącym z Ukrainy. Gdy firma zatrudnia Ukraińców, może liczyć na szybkie uzupełnienie wakatów i niższe koszty. Szczególnie wygodnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców jest korzystanie z outsourcingu pracowników. Właśnie takie usługi oferuje Ekol System. To model zatrudnienia, który nie wymaga od naszych Klientów prowadzenia czasochłonnej i kosztownej rekrutacji. Oprócz samego procesu werbowania do pracy osób z Ukrainy, przejmujemy też wszystkie pozostałe obowiązki kadrowe i prawne.

Co jeszcze powinien wiedzieć każdy, kto podejmuje decyzję o skorzystaniu z usługi outsourcingu pracowników?

Elastyczny outsourcing pracowników z Ukrainy

Jako firma zatrudniająca Ukraińców, dbamy o to, by nasi Klienci mogli cały czas korzystać z pracy osób kompetentnych i zmotywowanych. Jednak mimo surowych kryteriów stosowanych w rekrutacji może zdarzyć się, że nasz usługobiorca nie jest zadowolony z pracy konkretnej osoby. W takim przypadku istnieje możliwość bezproblemowej wymiany pracownika na nowego kandydata.

To samo dotyczy pracowników, którzy z różnych względów decydują się na porzucenie miejsca pracy. Nie pozwalamy na to, by współpracujące z nami firmy były narażone na spadki wydajności z powodu braków kadrowych. Wolny wakat bezzwłocznie uzupełniamy, zatrudniając nowego pracownika.

Pozostajemy elastyczni również w kwestii rozliczeń. Mogą Państwo zdecydować się zarówno na wynagrodzenie naliczane na podstawie ilości przepracowanych roboczogodzin, jak i w oparciu o wykonywane czynności, np. liczbę skompletowanych zamówień.

 

Firma zatrudnia Ukraińców

Firma zatrudniająca Ukraińców a polskie prawo

Praca Ukraińców w Polsce obwarowana jest szeregiem szczegółowych przepisów, które regulują formy zatrudnienia, możliwy czas pobytu czy konieczność okazania określonych dokumentów przed rozpoczęciem pracy. Kiedy firma zatrudnia Ukraińców, może zdecydować się na zaproponowanie umowy o dzieło, umowy zlecenie lub umowy o pracę – podobnie, jak ma to miejsce w przypadku polskich pracowników. Niemniej, zatrudniane osoby pochodzące z Ukrainy powinny otrzymać duplikat umowy w języku, który są w stanie zrozumieć (rosyjskim lub ukraińskim). Pracownicy z kolei dostarczają kopię dokumentu uprawniającego do pobytu w Polsce.

Firma zatrudniająca Ukraińców musi też dopełnić ważnego obowiązku rejestracji pracownika w odpowiednim urzędzie w ciągu 7 dni. Tylko wtedy zatrudniony będzie podlegał ubezpieczeniom zdrowotnym i społecznym.

Aby samo podjęcie pracy było możliwe, przedsiębiorstwo, które zatrudnia pracowników z Ukrainy, powinno złożyć oświadczenie o powierzeniu pracy przed Starostą oraz poinformować urząd o podjęciu pracy przez taką osobę. Alternatywą jest zatrudnienie na podstawie zezwolenia na pracę sezonową, uprawniające do pobytu na terenie Polski przez 9 miesięcy.

Każdy przedsiębiorca korzystający z pracy osób z Ukrainy powinien znać treść tych ważnych regulacji. W praktyce jednak o dopełnienie wszystkich obowiązków i terminów zadba firma zatrudniająca Ukraińców, taka jak Ekol System. Bierzemy odpowiedzialność za cały proces, a nasi Klienci po prostu korzystają z delegowanych pracowników. Nie są Państwo stroną prawną w stosunku pracy wobec osób z Ukrainy, co oznacza minimum zobowiązań i formalności.

Profil pracowników z Ukrainy

Nabór pracowników do Ekol System prowadzony jest przez doświadczoną kadrę rekruterów. Przykładamy dużą wagę do tego, by osoby wysyłane do pracy miały predyspozycje fizyczne i psychiczne do wykonywania powierzanych im zadań. Równie istotne jest adekwatne wykształcenie zawodowe – do pracy ślusarza czy elektryka przyjmujemy jedynie osoby posiadające odpowiednie przeszkolenie. Trzecim filarem naszej rekrutacji jest motywacja do pracy. Staramy się przyjmować jedynie osoby uczciwe, rzetelne i profesjonalnie wykonujące swoje obowiązki.

Zdarza się, że firma zatrudnia Ukraińców i dba jedynie o ich sprawne oddelegowanie do pracy. Ekol System działa inaczej. Stawiamy na komfort i zawodową satysfakcję naszego personelu zza wschodniej granicy. Wszystkim pracownikom zapewniamy badania lekarsko-profilaktyczne, dojazd do pracy, ogólne szkolenie BHP, ubrania robocze, zakwaterowanie, a także możliwość rozwoju na wybranym stanowisku.

Czym jest outsourcing?
Czym jest outsourcing pracowników ze Wschodu?


Doskonałą alternatywą dla usług podwykonawstwa (gdzie pracownika tymczasowego zatrudnia się przez agencję w celu pełnienia obowiązków na rzecz pracodawcy) jest outsourcing pracowników. Czytaj więcej

Praca dla Ukraińca
Legalna praca w Polsce dla Ukraińca


Z dniem 1 stycznia 2018 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące cudzoziemców, którzy chcą podjąć legalną pracę na terenie Polski. Znowelizowana została ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Czytaj więcej