Leasing pracowniczy a praca tymczasowa

Pracownicy z Ukrainy mogą być zatrudniani przez polskie przedsiębiorstwa na różne sposoby. Często osoby zza naszej wschodniej granicy decydują się na wyjazd do Polski na potrzeby pracy tymczasowej. Docelowy pracodawca może jednak zdecydować się na outsourcing pracowników – nie musi zatrudniać Ukraińców bezpośrednio w swojej firmie.

Zatrudnianie Ukraińców – praca tymczasowa

W jaki sposób przebiega zatrudnianie pracowników z Ukrainy na własną rękę? Czym różnią się, z perspektywy pracodawcy, leasing pracowniczy i praca tymczasowa?

Procedura uproszczona – niezbędne dokumenty

W przypadku Ukraińców obowiązuje w Polsce tak zwana procedura uproszczona, w ramach której trzeba dopełnić odpowiednich formalności zanim możliwe będzie zatrudnienie. Przyszły pracodawca musi m.in. złożyć oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w PUP (można je również wysłać przez Internet). Oświadczenie takie powinno zawierać dane firmy oraz kandydata do pracy. Ponadto, trzeba z góry określić okres zatrudnienia, a także miejsce pracy, stanowisko i kwotę wynagrodzenia. Wraz z oświadczeniem należy złożyć także inne dokumenty, m.in. oświadczenie o niekaralności oraz potwierdzenie wniesienia opłaty. Następnie PUP ma siedem dni roboczych na podjęcie decyzji lub rozpoczęcie postępowania wyjaśniającego, jeżeli pojawiły się wątpliwości dotyczące kandydata.

Ten krótki opis najważniejszych punktów procedury zatrudniania Ukraińców wystarcza, aby zrozumieć, dlaczego leasing pracowniczy cieszy się tak dużym zainteresowaniem pracodawców. Nawet uproszczony proces wymaga sporego zaangażowania po stronie firmy decydującej się na zatrudnienie. Outsourcing pracowników jest dla docelowego pracodawcy znacznie wygodniejszym rozwiązaniem.

Na czym polega leasing pracowniczy?

Firma, która decyduje się na skorzystanie z leasingu pracowniczego pozbywa się niemal wszystkich formalności, pozostawiając je agencji zatrudniającej Ukraińców. O całość dokumentacji oraz reprezentację przed organami państwowymi dba bezpośredni, formalny pracodawca – czyli firma oferująca leasing. Praca Ukraińców w Polsce nie musi więc wiązać się z niewygodnymi procedurami. Wystarczy skontaktować się z agencją, taką jak Ekol System, a następnie ustalić warunki współpracy.

Przedsiębiorstwo stawiające na outsourcing pracowników nie musi też przejmować się bieżącą obsługą kadrowo-płacową osób z Ukrainy. Tą część obowiązków również przejmuje agencja proponujące wynajem siły roboczej. Co więcej, istnieje możliwość szybkiego dostosowania warunków współpracy do zmieniającej się sytuacji na rynku czy wykonywanych zleceń. Leasing pracowniczy pozwala na sprawne uzupełnienie wolnych wakatów lub zmniejszenie zespołu w krótkim czasie.

TOP
Zamów Kontakt